نشست‌های مؤسسه| «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر 10 روزه به شهر مقدس قم»

دومین نشست از سلسله نشست‌های «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسین رحیمیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه در این مؤسسه برگزار شد.

 

مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت؛ دومین نشست از سلسله نشست‌های «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسین رحیمیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه چهارشنبه 28 آبان ماه سال 1399 ساعت 19 با حضور اساتید و نخبگان حوزوی در این مؤسسه برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام حامد دلاوری، دبیر جلسه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت پرداخت و با اشاره به این‌که مؤسسه در حوزه دشمن‌شناسی فعالیت می‌کند، فعالیت‌ها را در سه محور تعریف کرد.

وی بیان داشت: محور نخست فعالیت مؤسسه، دشمن‌شناسی در ساحت تاریخ با محوریت نفوذ یهود در تاریخ اسلام است که تاکنون 7 مجلد کتاب با رویکرد تبارشناسی نفوذ تهیه و در آستانه چاپ است و دوره جریان‌شناسی نفوذ نیز در دست پژوهش قرار دارد.

حجت‌الاسلام دلاوری با بیان این‌که ساحت دوم کار مؤسسه بعثت، دشمن‌شناسی با تمرکز بر صهیونیزم بین‌المللی و منطقه‌ای است که تبلور یهود در دوران حاضر است، اظهار داشت: ساحت سوم فعالیت مؤسسه جریان‌شناسی جریانات زاویه‌دار و فعال در حوزه و روحانیت است که بخش عظیمی از فعالیت‌های مؤسسه را به خود اختصاص می‌دهد و مجلدات متعددی در این حوزه به رشته تحریر درآمده و بعضا به مرحله چاپ رسیده و برخی در آستانه نشر است.

وی همچنین در ادامه سایت‌ها را به عنوان بازوان رسانه‌ای مؤسسه مطالعات و بررسی راهبردی بعثت برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه استقبال از تولیدات رسانه‌ای مؤسسه بعثت بسیار خوب است.

دبیر جلسه پس از معرفی اجمالی حوزه‌های فعالیت موسسه، با اشاره به گذشت 10 سال از سفر تاریخی رهبر معظم انقلاب به شهر مقدس قم در سال 1389 بیان کرد: معظم له در این سفر با برکت، مطالباتی از حوزه و روحانیت مطرح نمودند که بازخوانی آن‌ها پس از 10 سال امری ضروری در نهضت مطالبه‌گری به شمار می‌رود. بر همین اساس مؤسسه بعثت سلسله نشست‌هایی حول این موضوع برگزار خواهد کرد.

در ادامه نشست حجت‌الاسلام والمسلمین حسین رحیمیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه به بررسی مهم‌ترین مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه و حوزویان پرداخت و تحول را مهم‌ترین کلید واژه سخنرانی‌های متعدد حضرت آقا در شهر مقدس قم خطاب به حوزویان دانست.

وی تحول را نیاز ضروری و اولی حوزه عنوان کرد و تأکید داشت: حوزه دارای سرمایه‌ها و میراث پیشینی متعددی است که در هیچ کجا وجود ندارد و طبیعتا تحول شامل آن‌ها نمی‌شود بلکه باید آن‌ها را تقویت کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمیان، نظام آموزشی حوزه را نظامی دانست که در هیچ کجا وجود نداشته و ندارد.

وی اذعان کرد: حقیقتاً کیفیت خروجی حوزه‌های پیشین(مثلا دوران آیت‌الله حائری یزدی) با هیچ نظام آموزشی قابل مقایسه نیست. چرا که می‌بینیم آیت‌الله حائری در شهر کوچکی همانند اراک با حداقلی‌ترین هزینه‌ها و امکانات بیش از 50 عالم و مجتهد تربیت می‌کند و وقتی به شهر قم می‌آید، کارش به اوج می‌رسد.

مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه با یادآوری این موضوع که حوزه در گذشته با حداقل امکانات مجتهدین، مفسرین و خطبای مختلفی را تربیت می‌کرده، تصریح داشت: براساس بررسی‌ها می‌توان گفت در زمان آیت‌الله حائری یزدی حوزه قم شاید 200 طلبه بیشتر نداشته، ولی ایشان از میان همین تعداد بیش از 50 عالم و مجتهد تربیت می‌کند. کدام مرکز علمی و دانشگاهی چنین ظرفیتی را دارد؟ حقیقتا نظام آموزشی حوزه نمونه ندارد.

وی اضافه کرد: نقل شده فردی همانند علامه طباطبایی برای نوشتن تفسیر المیزان، کتاب‌هایی را از دیگران عاریه می‌گرفته است. این نشان می‌دهد عالم و مفسر بزرگی همانند علامه طباطبایی حتی ابتدایی‌ترین ابزار پژوهش را نداشته که بتواند پژوهش‌های علمی خود را به نتیجه برساند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمیان با تأکید بر این‌که میراث پیشین حوزه نظیر نداشته و وظیفه ما حفظ این سرمایه‌ها است، گفت: اگر حقایق این مسائل را تبیین کنیم، متوجه می‌شویم که واقعا این‌ها کرامت الهی بوده است.

وی رشد پرشتاب علوم طبیعی و تأسیس علوم انسانی را دو تحول بزرگ دنیا طی 100 سال اخیر برشمرد و تصریح کرد: دو تحول بزرگ نیز در ایران رخ داده که حوزه‌های علمیه تحت تأثیر این تحولات بوده‌اند؛ نخستین تحول پیروزی انقلاب اسلامی و به تبع آن مطالبات جدید نظام از حوزه است. امروز حوزه باید مطالباتی را پاسخ دهد که پیش از انقلاب لازم نبود به آن‌ها پاسخ دهد.

مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه درباره تحول دوم تأکید کرد: تغییر و تحول دوم واقعی نیست ولی به هیچ وجه اهمیت آن کمتر از تحولات قبل نیست. وقتی حوزه متولی انقلاب می‌شود، بدون شک دشمن به وسیله رسانه‌های متعدد تلاش می‌کند مطالبات، توقعات و ذهنیت‌های جدید و  البته ناحقی نسبت به حوزه ایجاد کند.

وی ادامه داد: حوزه پیشین با تمام آن برکاتی که داشته، با این تحولات روبرو نبوده است. حال که امروز چنین مطالبات و حرف‌های جدیدی مطرح می‌شود، حوزه باید بتواند پاسخی برای حرف‌های جدید داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمیان در تبیین عملکرد حوزه نسبت به تحولات مدنظر مقام معظم رهبری، خواستار توجه به دو موضوع شد و گفت: 1 اگر منظور، شورای عالی و مدیریت است باید بگوییم در حد مصوبه، نسبت به مطالبات حضرت آقا کم کاری نشده است، شاید 90 درصد مطالبات ایشان در حد مصوبه به تصویب رسیده است ولی این‌که چقدر این مصوبات به نتیجه رسیده یا نرسیده، بنده نمی‌توانم به صورت قاطع در این باره اظهار نظر کنم.

وی بیان داشت: طی چند سال اخیر برای به نتیجه رسیدن مطالبات حضرت آقا اسناد کلان همانند برنامه پنج ساله تحول و قریب به 20 سند اصلی و مرجع به تصویب رسیده که کار قابل توجهی به شمار می‌آید.

وی اضافه کرد: 2 - در عمل نیز دغدغه‌مندانی مطالبات حضرت آقا از حوزه را دنبال می‌کند، هر چند نمی‌شود از این کار‌ها دفاع 100 درصدی داشت ولی گام‌هایی برداشته شده که در جای خودش قابل تقدیر است.

مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه، با تصریح بر این‌که مطلب که میان نیازها و مطالباتی که حضرت آقا داشتند با آن چه در حوزه عمل شده، فاصله زیادی داریم، گفت: مسلما اگر مجموعه‌هایی به دنبال مطالبه‌گری باشند، مطالبات زودتر به نتیجه خواهد رسید.

وی تأکید کرد: شورای عالی حوزه برای پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری زمان لازم را اختصاص می‌دهد و هفته‌ای دو شب جلسه مستمر دارد. به جز این جلسات، جلسات اقماری دیگر نیز برگزار می‌شود. آیت‌الله اعرافی به عنوان مدیریت حوزه حق الانصاف فرد پرکار و دغدغه مندی هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمیان درباره میزان تأثیرگذاری کارهای شورای عالی حوزه نسبت به پیگیری مطالبات حضرت آقا یادآور شد: کارهای شورا بدین معنا نیست که شرایط بسیار مطلوب است و ما اگر با همین روند حرکت کنیم به اهداف خود می‌رسیم، بلکه باید با همکاری و خواسته همه حوزه شامل اساتید، نخبگان، فضلا، طلاب و... این کارها در شرایط بهتری صورت گیرد و حرکت جدی‌تری را شاهد باشیم.

پس از پایان بخش نخست سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین رحیمیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه، جلسه پرسش و پاسخ با حضور تعدادی از اساتید سطوح عالی حوزه برگزار شد. اهم مسائلی که اساتید به آنها اشاره و تأکید داشتند عبارتند از:

- چرا پس از گذشت 10 سال از مطرح شدن مطالبات رهبر معظم انقلاب، شاهد تحول در حوزه علمیه نیستیم؟

- چرا اسناد بالادستی حوزه در چارچوب‌های دانشگاهی تنظیم می‌شود؟

- رشته‌های تخصصی قدم مبارکی است، لکن چه تعداد افراد در این زمینه تربیت شده‌اند؟

- باید بررسی شود اسناد بالادستی و چشم انداز به چه میزان براساس واقعیت‌ها تنظیم شده است.

- انفعال حوزه در بسیاری از مسائل مشهود است.

- جریان‌های معارض با مکتب قم، انقلاب اسلامی و نظرات امامین انقلاب، در حوزه در حال تقویت هستند.

- برخی برای قراردادن مکتب نجف مقابل مکتب قم و انقلاب تلاش می‌کند.

- شاهد تکثر دروس خارج هستیم، افرادی که چنین دروسی را برگزار می‌کنند به چه میزان دارای مراتب علمی هستند؟

- حوزه نیازمند مرکز مطالعات و پژوهشی قوی در عرصه پژوهش است.

- اگر احیای موقوفات حوزوی صورت گیرد، حوزه هیچ نیازی به کمک‌های دولتی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

خبر| برگزاری دومین نشست «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم»

دومین نشست از سلسله نشست‌های «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسین رحیمیان برگزار می‌شود.

 

مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت؛ ۲۷ مهرماه ۱۳۸۹ مقام معظم رهبری در سفری مبارک به شهر مقدس قم افق‌هایی نو در مسیر رشد و تعالی این استان در عرصه‌های خاص و عام گشودند.

معظم له ضمن تبیین جایگاه محوری شهر مقدس قم به ویژه حوزه‌های علمیه مطالباتی در راستای پیشبرد اهداف کلان انقلاب اسلامی در سطح داخل و خارج مطرح نمودند که بی تردید وظایف جامعه نخبگانی حوزوی را دو چندان ساخت.

اکنون و با گذشت 10 سال از آن سفر مبارک بازخوانی مطالبات معظم له به ویژه مطالباتی که معطوف به جامعه حوزوی و مدیران ارشد آن است از اهمیت بالایی برخوردار است.

بدین منظور موسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت در نظر دارد با دعوت از کارشناسان و مدیران ارشد حوزوی میزان تحقق مطالبات مطرح شده مقام معظم رهبری را مورد بررسی قرار دهد.

بر همین اساس دومین نشست را با دعوت از استاد گرامی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین رحیمیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه برگزار می‌کند.

این نشست روز چهارشنبه 28 آبان ماه سال 1399 ساعت 19 با حضور اساتید و نخبگان حوزوی در مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت برگزار می‌شود.

شایان ذکر است؛ نخستین نشست از سلسله نشست‌های «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی رستم‌نژاد، معاون آموزش حوزه‌های علمیه برگزار شد و این نشست‌ها ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

نشست‌های مؤسسه| نشست «هم‌اندیشی شناخت روش‌های جدید مقابله با استکبار» برگزار شد

نشست «هم‌اندیشی شناخت روش‌های جدید مقابله با استکبار» با حضور استاد مهدی طائب برگزار شد.

 

مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت؛ نشست «هم‌اندیشی شناخت روش‌های جدید مقابله با استکبار» در این مؤسسه برگزار شد.

در این نشست که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب، استاد درس خارج حوزه علمیه قم برگزار شد، روش‌ها و راه‌های جدید مقابله با طرح‌های استکبار به ویژه صهیونیزم جهانی مورد بررسی و کنکاش قرار گرفت.

هدف اصلی از برگزاری این نشست افشای چهره واقعی صهیونیزم جهانی به ویژه رژیم صهیونیستی بود.

سخنرانان دیگر نشست دکتر محمود مهتدی دیپلمات سابق ایران در کشورهای اروپایی، دکتر غلامرضا منتظمی دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، استاد داود خدنگ کارشناس امور سیاسی و استاد جعفری مترجم و روزنامه نگار بین‌الملل بودند.

این گزارش می‌افزاید؛ در این نشست که روز پنج شنبه 22 آبان ماه سال 1399 برگزار شد، جمعی از فعالان فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حضور داشتند.

در بخشی از نشست، فعالان فضای مجازی دیدگاه‌ها و نظرات خود را در عرصه استکبارستیزی مطرح کردند.

انتهای پیام/

نشست‌های مؤسسه| «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر 10 روزه به شهر مقدس قم»

معاون آموزش حوزه‌های علمیه ضمن اشاره به نگاه راهبردی و ویژه رهبر معظم انقلاب به مسائل کلان داخلی و بین الملل، ریل گزاری حوزه را مستثنا ندانسته و افزودند: حضرت آقا بسیار هوشمندانه نسبت به مسائل حوزه ورود پیدا می‌کنند و تصحیح راهبرهای کلان و ریل گزاری نظامات حوزوی را دنبال می‌کنند.

 

به همت مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت، نشست «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم  در تاریخ 27 مهرماه 1389» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد، معاون آموزش حوزه‌های علمیه برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد یکی از عمده خلأهای موجود در حوزه علمیه را عدم اطلاع کافی جامعه نخبگانی و فضلای حوزوی از فعالیت‌های صورت گرفته و در حال انجام در مراکز تصمیم گیری حوزوی دانست.

وی ادامه داد: متأسفانه ارتباطات در این زمینه در سطح مطلوبی نیست و باید اطلاع رسانی و ارتباطات متقابل افزایش پیدا کند.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه ضمن تقدیر از برگزاری چنین نشست‌هایی تأکید کرد: مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه بسیار گسترده است و در معدود گزاره‌های مطرح شده از جانب معظم له در سفر سال 89 خلاصه نمی‌شود و یکی از کارهای صورت گرفته در سطح مدیریتی حوزه علمیه قم این بود که تمامی‌مطالبات حضرت آقا از حوزه و حوزویان در دو جلد کتاب جمع آوری شده و به عنوان سند بالادستی در تدوین سندهای چشم انداز، برنامه‌ها و طرح‌های اجرایی ملاحظه می‌شود.

ایشان ضمن اشاره به نگاه راهبردی و ویژه رهبر معظم انقلاب به مسائل کلان داخلی و بین الملل، ریل گزاری حوزه را مستثنا ندانسته و افزودند: حضرت آقا بسیار هوشمندانه نسبت به مسائل حوزه ورود پیدا می‌کنند و تصحیح راهبرهای کلان و ریل گزاری نظامات حوزوی را دنبال می‌کنند.

وی اضافه کرد: البته این‌گونه نیست که راهبردهای کلان حضرت آقا به سادگی و با تغییر چند کتاب محقق شود، بلکه افق نگاه ایشان بسیار بالاتر از این‌هاست.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه یادآور شد: با تمام پیشرفت‌هایی که داشته ایم اما متاسفانه هنوز خیلی عقب هستیم. ابعاد انقلاب، نظام و نیازها به اندازه ای گسترده است که اگر شبانه روز هم کار کنیم، باز کاستی‌ها جبران نمی‌شود. این امر دلایل متعددی دارد از جمله اینکه حوزه علمیه بدون آمادگی و پیش زمینه‌های لازم در عرصه‌های نظری و فکری نو پدیدی که با تأسیس حکومت اسلامی‌فرا روی خود می‌دید ورود کرد که طبیعتا مؤونه قابل توجهی نیاز دارد.

وی ادامه داد: حوزه قبل از انقلاب چه میزان افراد را برای عرصه حکومت‌داری تربیت کرده بود؟ آیا برای چنین اتفاق و عرصه‌ی عظیمی‌نیرو داشت؟

حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد با تأکید بر پرهیز از سطحی نگری به مطالبات رهبری معظم انقلاب در مقوله حوزه و روحانیت، گفتند: ایشان می‌فرمایند نقشه راه باید به گونه‌ای باشد که ریل‌گذاری شما در حوزه در عرصه آموزش، پژوهش، تهذیب، سیستم اداری، مدیریتی و... سبب خروج صدها سرباز برای عرصه‌های متعدد باشد. آیا با همین فقه و اصول متداول، می‌توان وارد این عرصه‌ها شد؟!

وی افزود: متأسفانه اکنون در عرصه مدیریت، حقوق، اقتصاد، تربیت، سیاست با مبانی غربی مدیر تحویل جامعه اسلامی‌داده می‌شود که به هیچ وجه مقبول نیست. وقتی حضرت آقا می‌فرمایند علوم اسلامی‌انسانی، معنایش این است که حوزه باید مبانی علوم انسانی در عرصه‌های متعدد را از منابع اسلامی‌استخراج نماید. طبیعی است که چنین کاری به بضاعت علمی‌و دانشی قابل توجهی نیاز دارد.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه با طرح این پرسش که حوزه برای تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب چه اقداماتی کرده است؟ گفتند: ضمن پذیرش کاستی‌های فراوان در این زمینه اما کارهای بسیار خوبی هم صورت گرفته است و طبیعتا بنده ناظر به مدت مسئولیت و حیطه فعالیتم به برخی از کارهای انجام شده اشاره می‌کنم.

وی عنوان کرد: یکی از کارهایی که انجام شد تألیف سند چشم انداز با ملاحظه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید بود. این سند آبان ماه سال 95 یعنی چند ماه پس از ورود آیت‌الله اعرافی و تیم ایشان تهیه شد و پس از اتمام، به تصویب شورای عالی رسید و در نهایت خدمت حضرت آقا نیز ارسال شد. ما اکنون در حال حرکت گام به گام در این مسیر هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد خاطرنشان کرد: البته چنین کارهایی فوراً جواب نمی‌دهد و گاهی رسیدن به خروجی مطلوب، سال‌ها زمان نیاز دارد.

وی ادامه داد: اقدام بعدی تهیه منشور حوزه‌های علمیه با ملاحظه رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید در مهر سال 95 بود. در این منشور مطالب بسیار زیادی مدنظر قرار گرفته است. برای نمونه در بخش آموزش براساس منویات حضرت آقا عمل می‌شود. مقام معظم رهبری در سخنانی تأکید کردند که حوزه علمیه باید نظام آموزشی و پیوستگی آموزشی داشته باشد، نه این‌که تنها یک یا دو کتاب تغییر پیدا کند. ما نیز همین موضوع را دنبال می‌کنیم. براساس فرمایشات معظم له این نظام آموزشی، پژوهش محور، رشته محور، تخصص محور، مدرسه محور، براساس سنت‌ها و... است.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه کشور با بیان این‌که ما در حال تدوین نظامات آموزشی هستیم و خوشبختانه برنامه آموزشی آن در سال جاری در سطح یک اجرا شد، تأکید کرد: حضرت آقا نظرشان کاهش سنوات تحصیل بود و در برنامه جدید آموزشی برای دیپلم و بالاتر از دیپلم یک سال کاهش سنوات را داشتیم.

وی افزود: یکی از مطالبی که حضرت آقا فرمودند تغییر متون آموزشی بود. درباره تغییر متون نیز اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. در این زمینه تاکنون 60 کتاب تولید یا از کتاب‌های موجود به روز رسانی شده است. برای نمونه متن کتاب سیوطی تغییر کرده و شواهد بسیاری از دعای صحیفه سجادیه، روایات و آیات قرآن کریم  در آن گنجانده شده است.

در مجموع در تدوین این 60 کتاب، از بیش از 4 هزار روایت از نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و نزدیک به دو برابر آیات قرآن(تعدادی از آیات تکرار شد است) استفاده شده است. البته برخی از اساتید نسبت به این تغییرات مقاومت داشتند. به همین دلیل اکنون برای تدریس این دروس نیازمند اساتید هستیم. اساتید باید در این عرصه وارد شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد اظهار کرد: نکته بعدی ورود دینی در تمام شوون و جزئیات نظام است. اگر حوزه نتواند در این عرصه کمک کار نظام باشد، پس از کجا می‌توان توقع کمک داشت؟ دست نظام به سمت حوزه دراز است و حوزه اگر در این عرصه‌ها وارد نشود و به ولی فقیه کمک نکند چه کسی کمک کند؟ از دانشگاهی که مبانی غربی را با ظاهر سازی اسلامی‌ارائه می‌دهد نمی‌توان توقع کمک داشت. اکنون دانشگاه افزون بر این‌که فیزیکدان، دکتر، مهندس و... تربیت می‌کند، محدث، فقیه، فیلسوف نیز تربیت می‌کند، در حالی که این کار‌ها برای حوزه است.

وی گفت: یکی از مشکلات ما این است که در عرصه اعطای مدرک نقص داریم. مثلا طلبه 6 سال تحصیل می‌کند تازه فوق دیپلم دریافت می‌کند. این سبب می‌شود افراد کمتر وارد حوزه شوند. اکنون 90 هزار نفر تحصیلات حوزوی را در دانشگاه انجام می‌دهند.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه با بیان این‌که مشکل دیگر حوزه این بود که برخی رشته‌ها همانند حدیث که باید متولی اصلی آن حوزه باشد، زیر نظر وزارت علوم بود، بیان داشت: خروجی چنین کاری این بود که اگر عالمی‌می‌خواست برای طلاب حدیث را آموزش بدهد، چند سال باید به دنبال وزارت علوم می‌رفت تا مجوز بگیرد، بحمدلله با تأسیس شورای گسترش این مشکلات حل شده است. البته حوزه باید 20 سال پیش اقدام به چنین کاری می‌کرد.

وی یادآور شد: ابتدا که ما آمدیم تنها 50 رشته برای حوزه اختصاص یافته بود، به همین دلیل درختواره رشته‌های دانشی با مشارکت بیش از 500 استاد در 16 حوزه دانشی تهیه شد و کار آن تمام شده است. این درختواره نقشه دانشی علوم اسلامی‌حوزه است. پیش از این درختواره کمتر از 50 رشته و گرایش دست حوزه بود. بحمدلله در حال حاضر 400 رشته به تصویب رسیده است و نزدیک به 200 گروه در حال تدوین سر فصل‌ها هستند و در حال حاضر با کمک گرفتن از مجموعه‌های دیگر، نقشه ی اجرایی آن را دنبال می‌کنیم. وقتی گزارش این کار خدمت حضرت آقا ارسال شد ایشان بسیار خوشحال شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد عنوان کرد: برای تخصصی شدن رشته‌ها که حضرت آقا فرموده بودند نیز تاکنون نقشه نداشتیم ولی بحمدلله این کار صورت گرفته است. البته در زمینه اجرایی دارای مشکلاتی هستیم ولی قدم‌های بزرگی برداشته شده است.

وی همچنین از تخصصی شدن فقه خبر داد و بیان داشت: برای نمونه در سطح چهار فقه عبادات، فقه اخلاق، فقه حکومت، فقه اقتصاد، فقه خانواده و... را با گرایش‌های مختلف داریم. در سطح 5 نیز فقه‌های تخصصی تصویب شده و اکنون نیازمند زیرساخت‌ها برای اجرا آن هستیم. این کارها در گذشته امکان اجرا را نداشت ولی با توکل و توسل توانستیم قدم‌های بسیار خوبی برداریم. بطور کلی رشته‌های فقه تخصصی و علوم انسانی اسلامی‌در سطح 2، 3، 4 و بعضا در سطح 5 دنبال می‌شود. در تمام این عرصه‌ها تلاش‌ها این بود که با نگاه نظریه‌پردازی و تخصصی سازی صورت گیرد.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه همچنین از ورود موضوعات پایان‌نامه‌ها در موضوع بیانیه گام دوم خبر داد و گفت: در حال حاضر 37 پایان‌نامه در حال تدوین داریم که واژه بیانیه گام دوم داخل آن وجود دارد.

وی در پایان بیان داشت: از دیگر برنامه‌ها معرفی کتب بدیل در سطح یک بود که کتب رهبر معظم انقلاب و امام راحل در این زمینه به عنوان کتب بدیل معرفی شده‌اند.

پس از پایان بخش نخست سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد، معاون آموزش حوزه‌های علمیه، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد که در آن مطالب مختلفی طرح شد. برخی از مهم‌ترین عناوین آن شامل؛

- آشنا کردن بیشتر حوزویان با نیازهای نظام و شبهاتی که علیه دین، نظام و حوزه مطرح می‌شود.

- تلاش برخی برای نادیده نگرفتن بینش انقلابی در نظام آموزشی.

- تلاش بر بالا بردن بینش و سواد انقلابی طلاب.

-  تلاش برای آشنایی بیشتر طلاب با تاریخ انقلاب، تاریخ پیش از انقلاب، اندیشه‌های امام راحل، رهبر معظم انقلاب و بحث ولایت فقیه.

- توجه به مراکز تخصصی و آموزش‌های تخصصی.

- تلاش برخی برای بسط و گسترش نگاه حوزه نجف در بستر حوزه علمیه قم.

- فقدان ارتباط حوزه با مراکز و مجموعه‌های تخصصی.

- لزوم رصد مراکز و مؤسسات غیر انقلابی و زاویه دار.

- مدیریت مراکز تخصصی در جهت تربیت متکلم، فیلسوف، اقتصاددان و... .

- دنبال شدن جدی فقه حکومتی.

- استفاده از ظرفیت وقف و اوقاف برای مدیریت مالی حوزه.

- اطلاع رسانی مستمر از فعالیت‌های کلان حوزه برای جلوگیری از حس ناامیدی در طلاب.

- توجه به بحث مدرک گرایی در حوزه.

- حمایت مالی از حوزویان مستعد.

- ایجاد زیرساختارها برای انجام حرکت‌های انقلابی در حوزه.

انتهای پیام/

خبر| برگزاری نشست «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم»

نشست «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزه به شهر مقدس قم» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رستم‌نژاد برگزار می‌شود.

مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت؛ ۲۷ مهرماه ۱۳۸۹ مقام معظم رهبری در سفری مبارک به شهر مقدس قم افق‌هایی نو در مسیر رشد و تعالی این استان در عرصه‌های خاص و عام گشودند.

معظم له ضمن تبیین جایگاه محوری شهر مقدس قم به ویژه حوزه‌های علمیه مطالباتی در راستای پیشبرد اهداف کلان انقلاب اسلامی در سطح داخل و خارج مطرح نمودند که بی تردید وظایف جامعه نخبگانی حوزوی را دو چندان ساخت.

اکنون و با گذشت 10 سال از آن سفر مبارک بازخوانی مطالبات معظم له به ویژه مطالباتی که معطوف به جامعه حوزوی و مدیران ارشد آن است از اهمیت بالایی برخوردار است.

بدین منظور موسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت در نظر دارد با دعوت از کارشناسان و مدیران ارشد حوزوی میزان تحقق مطالبات مطرح شده مقام معظم رهبری را مورد بررسی قرار دهد.

بر همین اساس نخستین نشست را با دعوت از استاد گرامی حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی رستم‌نژاد، معاون آموزش حوزه‌های علمیه برگزار می‌کند.

این نشست روز دوشنبه 19 آبان ماه سال 1399 ساعت 19 با حضور اساتید و نخبگان حوزوی در مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت در سال ۱۳۹۱ با هدف دشمن‌شناسی در دو سطح دشمنان‌داخلی و خارجی پا به عرصه پژوهش نهاد. در سطح دشمن‌خارجی جستارهای خود را بر «یهود» به عنوان کینه‌توزترین دشمن مؤمنان در دو بعد تبارشناسی و جریان‌شناسی این قوم عنود در تاریخ اسلام و صهیون‌پژوهی به عنوان تبلور سازمان یهود در تاریخ معاصر متمرکز ساخت. در بعد دشمن‌شناسی داخلی نیز با تمرکز بر جریانات‌درونی‌جهان‌اسلام، تبارشناسی و جریان‌شناسی‌جریانات زاویه‌دار به خصوص جریانات منتسب به روحانیت را در اولویت پژوهش‌های خود قرار داد. در هر سه سطح، ضمن استفاده از زبده‌ترین پژوهشگران عرصه‌تاریخ، تبار‌شناسی و جریان‌شناسی، علاوه بر انتشار مکتوبات در قالب کتاب و درسنامه‌ها به زبان‌های مختلف، از عنصر رسانه نیز غفلت نکرده و از ظرفیت سایت‌های‌اینترنتی و فضای‌مجازی در راستای گسترش پژوهش‌ها به زبان‌های مختلف از جمله، فارسی، عربی، انگلیسی و اردو بهره جسته است.